Edukacja
Agnieszka Waszkiewicz
24 Paz 2023Uczniowie z „katolika” w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej – CanSat 2023 budują rakietę [ZDJĘCIA]
Uczniowie „katolika” w Chełmnie biorą udział w prestiżowym międzynarodowym konkursie kosmicznym. Najlepsze zespoły wystrzelą w kosmos samodzielnie zbudowaną rakietę.
Młodzież z Katolickich Pallotyńskich Szkół w Chełmnie zakwalifikowała się do udziału w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej – CanSat 2023.
6-osobowy zespół licealistów, pod okiem opiekuna – Szymona Żywicy, przez najbliższe miesiące pracował będzie nad skonstruowaniem symulatora sondy kosmicznej i przeprowadzeniem za jego pomocą badań naukowych oraz eksperymentów.
Uczniowie pracują nad projektem podczas zajęć pozalekcyjnych/ Fot. Nadesłane
Uczniowie „katolika” w Chełmnie i dwie kosmiczne misje
W listopadzie młodzi wezmą udział w szkoleniu, podczas którego nauczą się podstaw elektroniki, programowania czy telemetrii. W ramach konkursu uczniowie muszą odbyć dwie misje – podstawową, polegającą na zebraniu i analizie danych o ciśnieniu i temperaturze oraz dodatkową, zaprojektowaną przez zespół.
Efektem końcowym będzie wystrzelenie rakiety na wysokość 2-3 km ponad ziemię (nagroda dla najlepszych zespołów, w miejscu w kraju wyznaczonym przez organizatorów).
Przed licealistami nie lada wyzwanie. Sami muszą pozyskać sponsorów, zadbać o promocję projektu i sporządzić stosowne raporty z każdego etapu pracy, zawierające m.in. analizę uzyskanych danych naukowych.
Zwycięzcy etapu ogólnopolskiego spotkają się z rówieśnikami z krajów europejskich.
CZYTAJ: Uczeń z Chełmna wie, jak uratować drzewa
„Naszą siłą jest kapitał ludzki”
- To poważne przedsięwzięcie – przyznaje Szymon Żywica, nauczyciel fizyki i astronomii w „katoliku”. - Rywalizujemy ze szkołami [zakwalifikowało się 90 zespołów - red], które mają większe doświadczenie, bo już wcześniej uczestniczyły w projekcie oraz zasoby, w tym m.in. wsparcie partnerów. Naszą siłą jest fantastyczny kapitał ludzki. W zespole pracują bardzo zdolni i ambitni uczniowie. Chętnie przychodzą na zajęcia pozalekcyjne, podczas których realizujemy projekt. Mamy też potężne wsparcie ze strony szkoły – administracyjne, organizacyjne i finansowe – podkreśla.
Każdy robi to, w czym czuje się najlepiej
Członkowie zespołu mają swoje role i indywidualne zadania do wykonania. - Każdy uczeń wychodzi z inicjatywą, pracuje w dziedzinie, w której czuje się najlepiej - wyjaśnia Żywica.
Logo kosmicznego projektu, w którym uczestniczy młodzież z Katolickich Pallotyńskich Szkół w Chełmnie/Fot. Arch. projektu
Anna Ośmiałowska zaprojektowała logo projektu. Julia Sitek jako skarbniczka, twardą ręką będzie pilnować budżetu. Julia Karpińska jest odpowiedzialna za promocję w social mediach. Zadaniem Oliwii Sondej jest sporządzanie protokołów i sprawozdań. Igor Niedbalski i Aleksander Orkiszewski odpowiadają za kwestie techniczne – software i hardware.
Młodzież jest optymistycznie nastawiona do zadania i rywalizacji. - Budowa rakiety to dla nas nowe wyzwanie – mówi Anna Ośmiałowska. - Poświęcamy dużo czasu, każdemu zależy, żeby wyszło jak najlepiej – zapewnia.
Uczniowie przyznają, że naukowa przygoda, to okazja do doskonalenia pracy w grupie, odpowiedzialności i systematyczności. - Mamy szansę lepiej się poznać, nawiązać relacje – tłumaczy Julia Sitek.
CZYTAJ: "Uchwycić to, co przemija". Nastoletni pasjonat wykonał 200 wyjątkowych fotografii nocnego nieba
Kosmiczna misja pod patronatem starosty i burmistrza Chełmna
Członkowie zespołu badawczego z dyrektorem szkoły (od lewej) ks. Kamilem Wolanem SAC, burmistrzem Chełmna Arturem Mikiewiczem i nauczycielem Szymonem Żywicą/Fot. AW
Przedsięwzięcie spodobało się naszym samorządowcom. Honorowym patronatem objęli je burmistrz Chełmna Artur Mikiewicz i starosta chełmiński Zdzisław Gamański.
Finał konkursu zaplanowany jest na wiosnę przyszłego roku.